Zahradní architekt - vaše jistota při úpravách zahrady

Zahradní architekt - vaše jistota při úpravách zahrady (Zdroj: Depositphotos)

Na řadu při rekonstrukci celého domu přijde samozřejmě i zahrada - aby vám dobře sloužila, využijte služby zahradního architekta - možná nejste žádní nadšenci do práce na zahradě a chcete zde trávit co nejméně času, nebo se moc nevyznáte v rostlinách a nevíte, kde bude mít která ideální stanoviště.

Zahradní architekt

Přeci jen zjistit podmínky jednotlivých stanovišť, kvalitu půdy, vlhkostní poměry, orientaci na světové strany a podobně, a ještě zajistit funkčnost celé zahrady není pro laika právě jednoduché. Užitečný bude taková odborník ale i v případě, že se chcete do úprav pustit sami, jiný pohled vzdělání a zkušenosti vaší zahradě prospějí.

Pro představu všech fachmanů a těch z vás, co rekonstruují podobný domek, je tu několik parametrů pozemku a zahrady, na které Karlův barák stojí.

Představa
Máte představu o tom, jaký typ zahrady byste rádi měli? (Zdroj: Depositphotos)
 • Parcela kolem domu je rovinatá, s upravenou zahradou, na které jsou okrasné keře a menší stromy (pokud je teda někdo nechtěně nepokácí). Ale i tak má nový majitel o budoucí podobě zahrady trochu jiné představy, zejména co se práce s ní týká a dojde tady ke změnám za pomoci zahradního architekta.
 • Stávající oplocení pozemku bude potřeba celé zbourat a postavit nový plot, ideálně na betonové podezdívce.
 • Na pozemku se nachází studna, která je zdrojem pitné vody v domě. Bude zde zachována, takže je třeba s ní při upravování zahrady počítat a její vzhled upravit - i to je práce pro zahradního architekta, který bude mít na starost úpravu celé zahrady (jelikož, jak sám Karel říká, tohle jako nedám :)
 • Z přilehlé komunikace/ulice je vjezd po docela strmé rampě do suterénu domu, kde je garáž. Tento vjezd do suterénní garáže bude zachován, ale musí se dořešit odvodnění rampy jak v horní, tak spodní části u garážových dveří.
 • Máme tu i jeden pěkný nápad od projektantky Lady, který Karel ocenil: ze zahrady povede nové venkovní, zastřešené schodiště do suterénu, aby se nemuselo ze zahrady chodit do suterénu buď vnitřkem domu, nebo garáží.
 • Na západní fasádě pak bude rozšířena stávající terasa, která bude nejspíš ukotvena na zemních vrutech.
 • Dřevěná pergola nad terasou včetně jejího zastřešení bude úplně nová, protože stávající konstrukce je již ve špatném technickém stavu.
 • Na pozemku u domu se nachází starší venkovní bazén s technologií (filtrace) umístěnou pod terénem vedle bazénu. Bazén bude v rámci rekonstrukce nejspíše zachován a bude pouze opraven (ještě uvidíme, jak se to celé vyvrbí).
Náčrt
Zahradní architekt vám dovede vyšperkovat zahradu (Zdroj: Depositphotos)

Pozvěte si zahradního architekta

Zahradní architekt vám dovede vyšperkovat zahradu - těm zkušenějším bude stačit třeba jen konzultace, pokud byste ale chtěli zahradu postavit od základu novou, dostanete od architekta projekt, kde najdete veškeré technologie, detailní plány osazování jednotlivých rostlin i zahradních prvků, jako je třeba pergola, jezírko, terasa. Uvítáte ho zejména v případě, že máte složitě členěný nerovný pozemek, kdy bude třeba naplánovat drenáž nebo zpevnit svahy, protože tyto úkoly je třeba mít do detailu promyšlené, jinak vás může čekat mnoho oprav a investice by se prodražila. Týká se to například zavlažování - ideální řešení, které vám ušetří peníze i čas a je navíc ekologické, je využití dešťové vody a také automatického závlahového systému. I tyto možnosti můžete probrat se zahradním architektem. Počítejte s tím, že návštěvy zaberou nějaký čas, architekt se bude vyptávat, aby co nejlépe splnil vaši představu a zjistil o stávajícím stavu co nejvíce informací.

Skica
Různé multifunkční prvky mohou sloužit dětem i vám bez nutných změn po dlouhá léta (Zdroj: Depositphotos)

I když vám architekt poradí, co by se kam v zahradě slušelo umístit, určitě je vhodné před setkáním s ním už mít nějakou představu o tom, jaký typ zahrady byste rádi měli, jaká by měla být její funkce, které prvky byste zde chtěli umístit a jaké zachovat. Nejčastěji využívané zahradní celky jsou tyto:

 • plochy pro odpočinek a relax,
 • plochy pro sport, hraní a aktivní odpočinek,
 • plocha pro okrasnou výsadbu,
 • plocha pro užitkovou výsadbu,
 • plocha pro různé zahradní stavby.

Dozvíte se od něj podmínky stanovišť a to, jak navazují na okolí a samozřejmě i cenu. Architekt může být také dozorem při realizaci - pak máte jistotu, že vše poběží podle projektu a vše pohlídá. Krom toho vám poradí i s umístěním chodníků, vodních ploch a oplocení. Stejně tak s jeho pomocí ideálně vyřešíte to, abyste v zahradě měli soukromí a nebylo k vám od sousedů, a naopak vidět a ani moc slyšet - zeď ani řada tújí už nemusí být jedinými možnými řešeními.

Architekt
Zahradní architekt vám poradí i co se týká výsadby či údržby stromů v zahradě (Zdroj: Depositphotos)

Myslete na všechno a na všechny

Máte děti, nebo je plánujete? I pak je dobré se poradit se zahradním architektem, který možné změny ve využití jednotlivých částí zahrady zahrne a zahrada bude sloužit bez velkých úprav dlouhá léta. Různé multifunkční prvky mohou sloužit dětem i vám bez nutných změn po dlouhá léta. Tyto prvky je také dobré umístit tam, kde budete mít dobrý přehled o tom, co se zde děje a děti budou pod dohledem. To samé platí také o umístění bazénu. A nezapomeňte zmínit také ostatní domácí mazlíčky - největší zábavou pro psy bývá hrabání, takže je vhodné vše vymyslet tak, aby nepřišlo nic k úhoně, nebo vás takové hrátky nemusely trápit - třeba v přírodní zahradě.

Naopak místa, která bude třeba odclonit (jako například kompost), musíte umístit tak, aby nebyl ideálně ani vidět, ani cítit, ale byl zároveň z kuchyně dobře dosažitelný. Stejně tak by co nejblíže domu měly být záhonky s užitkovými rostlinami - třeba bylinkami.

 Zahradní architekt vám poradí i co se týká výsadby či údržby stromů v zahradě. Je možné, že některé nejsou vhodně zvolené, protože při svém růstu budou zasahovat tam, kam by neměly, a tak je vhodné sáhnout po kultivarech, které tolik nevyrostou. Je dobré se při volbě dřevin také zamyslet nad tím, jestli nezpůsobují problémy alergikům. 

Co uvidíte tento týden?

 1. Na střeše zbývají udělat okapy a tak se vrhneme do montáže okapového systému
 2. Přijela zahradnická firma Zelené kolo a zrekonstruovala celou zahradu podle projektu realizace zahrady
 3. Karlozor a Karel jako malířský rádce
 4. Montáž plynového kotle a jeho finální napojení na fotovoltaiku
 5. Trampolína a bezpečí? I při sportování a hraní na zahradě je potřeba dbát na svou bezpečnost.
 6. Tišice jsou hotové a tak dozrál čas i na finální taneček

Související k tématu