Jak na instalaci nové domácí vodárny

Jak na instalaci nové domácí vodárny (Zdroj: Online stavební deník)

Před zahájením stavby řešíme kromě dokumentace a dalších činností ještě malé provozní záležitosti. Jednou z nich je výměna domácí vodárny, protože staré zařízení dosloužilo a na stavbě musíme mít k dispozici spolehlivý zdroj vody. Výměna vodárny za novou není složitá, poradíme co a jak.

Co se dělo na stavbě?

Pepa začal řešit důsledným způsobem přívod vody. Stará vodárna asi už není v nejlepší kondici, nejčastějším problémem takových zanedbaných zařízení jsou zadřená ložiska. Neřešilo se to tedy generálkou domácí vodárny, ale rovnou její výměnou za novou. A aby jste si poradili s výměnou domácí vodárny i vy, provedeme vás pěkně krok za krokem postupem jak na to.

Rozbaleni
Vodárna se musela nejprve vybalit (Zdroj: Online stavební deník)

Na začátku odpojit elektřinu!

Před započetím každé montážní práce na zařízení, které může mít zapnutý přívod elektřiny, vypneme jistič a tuto skutečnost sdělíme i ostatním lidem v domě. Pokud by někdo přemýšlel, proč mu nejde bruska nebo pila a jistič zapnul, pak vás může přímo ohrozit na životě. Všichni moc dobře víme, co elektrický proud dělá, pokud pronikne do lidského organismu. A když je původní vodárna propojená přes zásuvku, pak stačí jen vytáhnout vidlici ze zásuvky a jste v bezpečí.

Odpojování
Stará vodárna se odpojila od elektřiny (Zdroj: Online stavební deník)

Pak přichází na řadu odpojení vodárny od propojovací příruby. Použijte na to ráčnu, díky které je povolení i zarezlých šroubů vcelku snadné. Následně odpojte přívod vody. Když je kohout pod nádobou vodárny zarezlý či zatuhlý, po odpojení vodárny může začít odtékat větší množství vody. Nedá se nic dělat, vytékající vodu zachyťte do konve nebo kbelíku.

Nová vodárna
Ve vodárně i v trubkách zůstane při odpojení voda, počítejte s tím (Zdroj: Online stavební deník)

Příprava pro napojení nového zařízení

Pro zapojení nové vodárny si připravíme elektroinstalaci, původní přepínač odmontujte. Nové vodárny totiž mají vypínač vlastní. Předposledním krokem je oddělení vodárny od příruby, pomozte si větším šroubovákem a kladívkem, pár poklepů stačí k tomu, aby se zařízení oddělilo od potrubí. A ještě jedna poznámka k přírubě, aby těsnila po montáži nového zařízení, připravte si nové těsnění a dosedací plochu příruby nezapomeňte řádně očistit od zbytku těsnění nebo rzi. I malé smítko může znamenat zhoršenou těsnost a protékání vody. Starou vodárnu pak můžete definitivně odstranit.

Příruba
Stará příruba je většinou již obrostlá a zarezlá, ale musí se povolit (Zdroj: Online stavební deník)

Když je darling na místě

Pokračujte postupným připojením nového zařízení. Příruba je čistá a osazená novým těsněním. Ale co spojovací šrouby? Ty si zaslouží aspoň promazat grafitovou vazelínou, která je dokonale ochrání proti rzi a půjdou povolit i po mnoha letech. Pak namontujte vypínač vodárny na své místo a připojte přívod vody. Často se nevyhnete montáži nových propojovacích prvků, aby těsnily, pak je omotejte teflonovou páskou. Po zapojení hadice na vstupní přírubu vodárny ji zajistěte kovovou stahovací páskou, která zajistí, že hadice bude držet na svém místě.

Uvedení do provozu
Na vodárnu se navlékne nová přívodní hadice a zajistí se sponkami (Zdroj: Online stavební deník)

Příprava k uvedení do provozu

Vyrovnávací nádržku vodárny natlakujte vzduchem. Pokud není k dispozici malý kompresor, pak stačí i ruční pupička, se kterou běžně foukáte duše u jízdního kola. Pak už stačí jen otevřít vodu a zařízení pustit do provozu. A je hotovo!

Co uvidíte tento týden?

  1. Na střeše zbývají udělat okapy a tak se vrhneme do montáže okapového systému
  2. Přijela zahradnická firma Zelené kolo a zrekonstruovala celou zahradu podle projektu realizace zahrady
  3. Karlozor a Karel jako malířský rádce
  4. Montáž plynového kotle a jeho finální napojení na fotovoltaiku
  5. Trampolína a bezpečí? I při sportování a hraní na zahradě je potřeba dbát na svou bezpečnost.
  6. Tišice jsou hotové a tak dozrál čas i na finální taneček

Související k tématu