5 důvodů, proč už opravdu měnit okna

5 důvodů, proč už opravdu měnit okna (Zdroj: Vekra)

Pořízení nových oken je významné rozhodnutí, které zásadním způsobem ovlivní komfort bydlení na dlouhé roky dopředu. Představuje významný zásah do rodinného rozpočtu a je s ním rovněž spojena určitá míra starostí a nepohodlí, které mohou od tohoto kroku odradit. Ukážeme vám pět důvodů, kvůli kterým stojí zato se do pořízení nových oken pustit.

1. Starými okny dovnitř protahuje

Stará okna mají jistě své kouzlo a interiéru dodávají specifickou atmosféru, ale svými vlastnostmi se s těmi moderními nemohou rovnat. Jejich schopnost tepelné izolace je pro dnešní požadavky již většinou nedostačující, materiál oken navíc zastarává, často kolem oken vznikají i netěsnosti, kterými z místnosti uniká drahocenné teplo. V zimě tak dovnitř proniká chladný venkovní vzduch, v létě se zase kvůli nedostatečně těsnícím oknům může interiér nepříjemně přehřívat. Věděli jste, že 30 % tepla uteče obvodovými zdmi a plných 50 % okny? Jejich výměnou tak můžete snížit jeho spotřebu až o čtvrtinu a výrazně tak s novými okny ušetřit.

okna_VEKRA_komfort_Evo_sedy_ext._bily_int._psk_dynamic_plast_zaluzie_vekra_komfort_interier_foto_zdroj_VEKRA
Stará dřevěná okna se časem mohou zkroutit nebo zdeformovat (Zdroj: Vekra)

RADA ODBORNÍKA: Montáž je stejně důležitá jako kvalitní okno

Vybrat kvalitní okno s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi je jedna věc, ale stejně důležitá je pro výslednou úsporu tepla i jeho montáž. Špatně osazené okno totiž nedokáže dostatečně izolovat chladný venkovní vzduch, který pak proniká dovnitř a začne se zde srážet. Netěsnosti vznikají nejčastěji v připojovací spáře mezi oknem a stěnou, kterou je potřeba dostatečně utěsnit právě správným postupem montáže.

Zdroj: Ing. Pavel Kašpar, manažer montáží značky VEKRA

drevohlinikova_okna_VEKRA_Alu_Design_exterier_foto_zdroj_VEKRA
Nedostatečně izolující okna znamenají riziko pro naše zdraví (Zdroj: Vekra)

2. Kolem oken do interiéru zatéká

Nedostatečně izolující okna neznamenají riziko pouze z pohledu tepelné izolace nebo bezpečnosti, mohou představovat nebezpečí i pro naše zdraví. Netěsnostmi totiž může dovnitř zatékat a kolem oken se mohou tvořit vlhké mapy, které představují živnou půdu pro bujení plísní. Ty nejsou jen nevzhledné, některé jejich běžně se vyskytující druhy jsou dokonce vysoce toxické. Do ovzduší vypouští jedovaté spory, které se v interiéru mísí s prachem, viry, roztoči, bakteriemi a dalšími nezvanými návštěvníky, které vnitřní vzduch běžně obsahuje. Je vědecky prokázáno, že ovzduší v místnosti je daleko znečištěnější než to venkovní. V interiéru přitom trávíme 90 % našeho času. Pokud tedy trpíte chronickou únavou, častými bolestmi hlavy nebo má vaše dítě ekzém, možná je na vině znečištěné vnitřní ovzduší. Investice do nových, kvalitních oken se tedy vyplatí i z pohledu zdravějšího vnitřního prostředí.

predsazena_montaz_rez-detail_bez_izolace_foto_zdroj_VEKRA
Nejrizikovější oblastí kolem oken, která může zvýšený výskyt vlhkosti způsobovat, je zeď ostění okna u připojovací spáry (Zdroj: Vekra)

RADA ODBORNÍKA: Kde se bere vlhkost kolem oken?

Nejrizikovější oblastí kolem oken, která může zvýšený výskyt vlhkosti způsobovat, je zeď ostění okna u připojovací spáry, která je mezi stěnou a okenním rámem. Pokud spára není dostatečně utěsněná, může jí pronikat dovnitř studený venkovní vzduch, který ochlazuje povrch kolem oken, což způsobuje, že se zde začne srážet vodní pára obsažená ve vzduchu z interiéru. Mezi nejzávažnější chyby, které mohou vést k nadměrné vlhkosti a tvorbě plísní, patří špatně připravený stavební otvor s hrubým, drolivým povrchem, dlouhodobě odhalená montážní pěna nebo nepoužití ochranných fólií, které chrání montážní pěnu před povětrnostními vlivy. Montáž oken je tedy rozhodně lepší svěřit profesionální firmě, která má léty prověřené postupy práce, než do rukou domácího kutila. Navíc vám bude držet záruku nejen na okna, ale i na jejich montáž.

Zdroj: Ing. Pavel Kašpar, manažer montáží značky VEKRA

okno_VEKRA_Komfort_EVO_plast_Woodec_Oak_foto_zdroj_VEKRA
Nová okna do vašeho života přinesou nejen úsporu za vytápění, ale i další benefity (Zdroj: Vekra)

3. Okenní rámy a křídla jsou zkroucená a nejdou seřídit

Dřevo je živý materiál, který stále pracuje a také stárne. Stará dřevěná okna se tak časem mohou zkroutit nebo zdeformovat, takže okenní křídlo nebude těsně doléhat k rámu a pro jeho zavření budete muset použít hrubou sílu. To může vést nejen k netěsnostem a úniku tepla z interiéru, okenní křídlo, které těsně nedoléhá k rámu, může rovněž představovat bezpečnostní riziko. Pro případné zloděje nedostatečně zavřené okno představuje snadno překonatelnou překážku.

okno_plast_vyztuha_rozdily_foto_zdroj_VEKRA
Kvalita plastových oken se skrývá uvnitř jejich profilu (Zdroj: Vekra)

RADA ODBORNÍKA: Kroutit se mohou i relativně nová platová okna

Deformace okenního profilu ovšem není otázkou pouze původních dřevěných oken, může vás nepříjemně překvapit i u těch plastových. Pokud tedy máte plastová okna stará několik let, která ale již nyní nedoléhají a zároveň je již nelze ani správně seřídit, pak deformace poukazuje s největší pravděpodobností na jejich nízkou kvalitu, což je u oken z rekonstrukcí 90. let bohužel hodně časté. Kvalita plastových oken se totiž skrývá uvnitř jejich profilu a laik ji na první pohled nepozná. A rozhodně nejde o počet vnitřních komor. Plast sám o sobě není nosný materiál, a proto má zásadní vliv na tvarovou stabilitu oken z plastu ocelová pozinkovaná výztuha uvnitř profilu, u níž záleží na její síle, tvaru i délce vzhledem k velikosti okna.

Někteří výrobci ve snaze snížit cenu využívají slabší výztuhu nebo ji dokonce nepoužívají vůbec, ale toto právě vede k nižší pevnosti a stabilitě okenního profilu. Riziko může ovšem do budoucna představovat i samotný plast. Zde je lepší volit plastové profily třídy A bez příměsi recyklovaného plastu a o tloušťce ideálně 3 mm, u nichž výrobce může ručit za jejich složení bez jakýchkoli škodlivin. Navíc silnější stěna profilu umožňuje jeho svaření na větší ploše a spoj je díky tomu pevnější.

Zdroj: Ing. Milena Tomčíková, produktová manažerka montáží značky VEKRA

ZVI_okna_klidne_spani_tramvaj_foto_zdroj_VEKRA
Stará okna nedokážou izolovat venkovní hluk (Zdroj: Vekra)

4. Z ulice dovnitř proniká hluk

Dalším problémem, který jasně indikuje stav, že je třeba vážně uvažovat o výměně oken, je venkovní hluk, který stará okna nedokážou izolovat. Pokud zrovna nebydlíte u rušné křižovatky, postačí vám využít okna s trojskly, které zvládnout potřebnou běžnou izolaci hluku a pro dnešní okna jsou samozřejmostí již v jejich základu. Nicméně pokud se váš byt či kancelář nachází na rušné ulici nebo třeba poblíž výrobního závodu, vyplatí se uvažovat nad investicí do speciálních zvukově izolačních oken, která mají vylepšené akustické vlastnosti. Vybírejte tedy taková okna, která jsou pro útlum hluku speciálně uzpůsobená již z výroby.

Nejpodstatnějším parametrem pro výsledný útlum hluku je zasklení. Zvukově izolační okno by mělo být osazeno speciálním akustickým sklem, které se od toho běžného liší hlavně různou šířkou venkovních a vnitřních tabulí a rozšířeným meziskelním rámečkem. Další variantou je vrstvené sklo, u kterého jsou mezi skleněnými tabulemi vložené speciální akustické fólie. Bonusem navíc je vyšší bezpečnost takového okna. Pro výsledný útlum hluku je důležitá také hloubka profilu, použité těsnění a rovněž i správná montáž. Pamatujte také na to, že pro co nejlepší zvukový útlum musí být okna správně seřízená a okenní křídlo musí doléhat těsně k rámu. Okna v poloze na mikroventilaci jsou vlastně otevřená a venkovní hluk tak netlumí.

okno_VEKRA_Alu_Design_Quadrat_drevohlinik_foto_zdroj_VEKRA
Pokud se chystáte zateplit dům, abyste snížili tepelné ztráty a náklady na vytápění, nová okna jsou prvním krokem (Zdroj: Vekra)

5. Plánujete zateplení domu

Pokud se chystáte zateplit dům, abyste celkově snížili tepelné ztráty a tím i náklady na vytápění, pak by měla být nová okna logickým prvním krokem. Moderní okenní profily mají vynikající tepelně izolační vlastnosti, zásadní měrou tak přispívají k úsporám za energie. Realizací výměny oken během zateplování fasády rovněž ušetříte nejen čas, ale i pozdější výdaje. Navíc při dodatečné výměně oken by mohlo dojít k poškození nové fasády. Její pozdější opravy představují nejen zbytečné finanční výdaje, kterým lze snadno předejít, mohou představovat riziko i z pohledu narušení tepelné izolace domu.

predsazena_montaz_celkovy_pohled_bez_izolace_foto_zdroj_VEKRA
Dbejte na odpovídající montáž a dostatečné ošetření připojovací spáry (Zdroj: Vekra)

RADA ODBORNÍKA: Se zateplením domu předsaďte i okno

 Aby bylo zateplení domu skutečně efektivní a dostatečně vzduchotěsné, je důležité dbát na odpovídající montáž a dostatečné ošetření připojovací spáry. Protože při zateplení fasády dojde k zesílení celkové šířky obvodového konstrukce domu, standardní osazení okna do ostění nosného zdiva nemusí být dostačující. Řešením je předsazená montáž, u které se okno kotví na speciální hranoly rámující montážní otvor a je tak osazeno před nosné zdivo. Tyto hranoly jsou následně zakryty v jedné rovině vnějším tepelně izolačním pláštěm. To vše umožňuje vytvořit dokonale parotěsný a difúzní uzávěr v prostoru připojovací spáry, a díky speciální konstrukci pomocného rámu také eliminovat teplené mosty, které by jinak znamenaly energetickou ztrátu a mohly se stát zdrojem vlhkosti, a tím i plísní.

Zdroj: Ing. Pavel Kašpar, manažer montáží značky VEKRA

Nová okna tedy do vašeho života přinesou nejen úsporu za vytápění, ale i další podstatné benefity, kvůli kterým rozhodně stojí zato tento zásadní krok podstoupit.

Co uvidíte tento týden?

  1. Na střeše zbývají udělat okapy a tak se vrhneme do montáže okapového systému
  2. Přijela zahradnická firma Zelené kolo a zrekonstruovala celou zahradu podle projektu realizace zahrady
  3. Karlozor a Karel jako malířský rádce
  4. Montáž plynového kotle a jeho finální napojení na fotovoltaiku
  5. Trampolína a bezpečí? I při sportování a hraní na zahradě je potřeba dbát na svou bezpečnost.
  6. Tišice jsou hotové a tak dozrál čas i na finální taneček

Související k tématu