reklama

Přípravné práce před zahájením rekonstrukce

Před zahájením rekonstrukce domu se pustíme do přípravných prací, díky kterým budeme mít vše do posledního detailu nachystané. S vyklizeným domem, který je zbavený starého vybavení, malby nebo příček, pak půjdou velké stavební činnosti jako po másle. Ale ještě než se do všeho pustíme, musíme si rozmyslet ještě mnoho dalších věcí.

Přípravné práce
i (Zdroj: Online stavební deník)
Přípravné práce před zahájením rekonstrukce (Zdroj: Online stavební deník)

Pánové se pustili do vyklízecích prací. Karel říká, že má známého, který si nechával dům vyklidit partou lidí, na něž ale nebyl vůbec spoleh. A Pepa přivítal v domě sympatického stavitele Josefa, který se byl podívat na dům, který podstoupí celkovou rekonstrukci. Josef poradí, jak se pustit do práce ještě před tím, než rekonstrukci započnete. Kolikrát je člověk nepříjemně zaskočen, co všechno v domě najde za harampádí, které je potřeba dostat z domu jednoduše pryč. Celý postup vyklízecích prací můžete vidět na www.fachmani.cz. Jo, a nezapomeňte provést odečty všech energií ještě před zahájením prací!

Praktické informace nejen o vyklizení a dalších prací v domě a kolem něj, naleznete níže.

Základem všeho před zahájením rekonstrukce je sjednat si pojištění. Hodnota pojištění by měla dosahovat částky, která je souhrnná pro všechny věci na stavbě. Pozor ale na výluky z pojištění, ty si důkladně u pojišťovacího poradce musíme zjistit také, abychom v případě nenadálé události nebyli velmi nepříjemně zaskočeni tím, že pojišťovna neuzná plnou částku a z nějakého důvodu odmítne plnit. Kromě domu a vybavení v něm musíme myslet i na další stavby na pozemku, jako zahradní domek, bazén či pergola, které chceme zachovat. I ty bychom měli mít v pojištění ošetřené. Co se týká výběru pojištění, můžeme se podívat do nezávislých srovnávačů pojištění. Sjednání pojistné smlouvy ale v zásadě řešíme na pobočce, případně ve zprostředkovatelském subjektu. Ještě před návštěvou se zaměříme na reference, ne vždy bývají pozitivní, a proto je dobré vybírat z těch nejlepších a nejrenomovanějších institucí, které dobře doporučí a nastaví pojištění tak, aby opravdu přihlédlo ke skutečným rizikům, která se v rámci stavby a nemovitosti mohou objevit. Také nezapomínáme ani na pojištění odpovědnosti.

Pojištění
i (Zdroj: Depositphotos)
Stavbu si před rekonstrukcí nechte pojistit (Zdroj: Depositphotos)

Jak na zabezpečení stavby?

I vyklízený dům před rekonstrukcí se může stát terčem nenechavců. Především je potřebné zkontrolovat stav plotu, vstupní brány, dveří a oken. Pokud je známo, že tam, kde se chystáte rekonstruovat, častěji řádí zloději, není nad to pořídit kamerový systém. Ale pozor, kamery musí zabírat svými snímači pouze Váš pozemek a dům, jinak dochází k porušení zákona o ochraně osobních dat (GDPR). Když nebudeme měnit dveře a okna, pak je dobrým sluhou i alarm.

Kamery
i (Zdroj: Depositphotos)
Instalace kamerového systému se vám jistě vyplatí (Zdroj: Depositphotos)

Vyklízení před rekonstrukcí

Vyklizení domu provádíme zásadně vlastními silami, tedy pokud máme k dispozici několik ochotných přátel, pak jedině dobře. Nelakované dřevo v podobě prken se může hodit nebo jej darujeme někomu, kdo jej spálí v kamnech. Lakované dřevěné materiály, jako jsou parkety nebo natřené trámy, pak ukládáme jako objemný odpad na sběrném dvoře. Stejně zacházíme s nábytkem, vysloužilou kuchyňskou linkou, koberci nebo nevyhovující plovoucí podlahou. Stává se, že v garáži nebo kůlně nalezneme větší množství ředidel, barev a starého benzínu. Tak tyto kapaliny likvidujeme již jako odpad nebezpečný, odvážíme jej do specializované firmy, případně některé sběrné dvory od nás tyto kapaliny odeberou. Likvidaci velkého množství odpadů řešíme tak, že si objednáme od příslušné firmy kontejner, který naplníme a následně zaplatíme za likvidaci odpadu. Ceny se různí, přičemž ceníky jsou k dispozici na internetových stránkách firem, které se touto činností zabývají. Musíme vzít na vědomí, že zaplatíme i za dopravu. Kontejner objednáváme i tehdy, když se chystáme stěny zbavit malby až na základ včetně drobných bouracích činností. Zcela odděleně také odevzdáme i elektroodpad, jako jsou různé kuchyňské přístroje, přímotopy, staré televize a další zařízení. Co se týká starých oken a dveří, tuto problematiku řešíme s dodavatelem nových, celá řada subjektů, která se zabývá výrobou a montáží oken a dveří na zakázku, zlikviduje stará okna a dveře v ceně, případně za symbolický poplatek.

Vyklízení
Vyklizení domu provádíme vlastními silami (Zdroj: Online stavební deník)
Stavební odpad
Stavební odpad podle smlouvy odklidí najatá firma (Zdroj: Online stavební deník)
Vyklízení2
Při vyklízení vytřídíme nebezpečný odpad (Zdroj: Online stavební deník)
Vyklízení3
Při vyklízení se najde spousta věcí, které lze ještě použít nebo zpeněžit (Zdroj: Online stavební deník)

Přípravné práce kolem domu

Delší dobu neobývaná stavba vyniká také zanedbanou zahradou, kde tráva sahá třeba až po kolena. Toto vyřeší křovinořez nebo mulčovač, drobné dřeviny pořežeme nebo ponecháme dle potřeby. U stromů, které mají obvod kmene větší než 80 cm, už musíme řešit ohlášení na příslušném úřadě. Pokud se ale chystáme i na novou omítku a výraznější zásahy v zahradě, pak si objednáme malé pásové rypadlo a necháme stáhnout ornici do hloubky přibližně 20 cm. Díky tomu nedojde k jejímu nežádoucímu kontaminování stavebním odpadem.

Strom
i (Zdroj: Online stavební deník)
Přípravné práce zahrnují i rekultivaci zanedbané zahrady (Zdroj: Online stavební deník)

Publikováno: 29.10.2020, Autor: Jaromír Malich (text), Depositphotos (foto), Online stavební deník (foto), Profil autora: Jaromír Malich