Výběr a zaměření nových oken

Výběr a zaměření nových oken (Zdroj: Vekra)

Mnozí z nás nyní přemýšlí, že by během podzimu ještě provedli výměnu oken za nové. Spousta majitelů nemovitostí se ale dopouští zásadních chyb. Proměření bez odborného dohledu, zanedbaná montáž a přehlédnutí tepelných mostů, to jsou ty nejčastější škody, které můžeme napáchat. Z jakých materiálu okna můžeme mít, podle čeho by jsme se měli rozhodovat a co bychom neměli opomenout?

Nákup skladových oken může přinést řadu problémů. Tím největším je, pokud jsme provedli špatné zaměření a zjistíme, že okenní rámy jsou větší než otvory nebo naopak menší. Výsledkem je, že složitě musíme řešit, co s tím. Nejlepší volbou je dohoda s některým z techniků, který provede přesné zaměření oken. Díky tomu budou okna přesně sedět ve stavebních otvorech a vyhneme se vybourávání nebo naopak dozdívání. A v panelákových bytech jsou oba dva způsoby zednických prací naprosto nepřípustné. Poškození zateplení je jen začátek, dochází také k porušení jednotného vzhledu domu.

Troj-okno-na-sobe-A401-200x200
Při objednávce oken na míru bývá běžnou součástí nejen montáž, ale i další práce (Zdroj: Vekra)

Okna na míru

S technikem, který provede přesné zaměření, také můžeme dohodnout spoustu důležitých detailů, které bychom neměli opomenout. Například jaký mají mít zvukově izolační parametry nebo prostup tepla, případně také požadavky na bezpečnost, otevírání či sítě proti hmyzu a žaluzie, které se namontují ihned po osazení oken. Například i okna u novostaveb je potřeba odborně zaměřit a nechávat vyrobit pouze podle rozměrů v projektové dokumentaci.

IMG_8697
Okna u novostaveb je potřeba odborně zaměřit a nenechat vyrobit podle rozměrů v projektové dokumentaci (Zdroj: Vekra)

Při objednávce oken na míru bývá běžnou součástí nejen montáž, ale i provedení zednického začištění, takže je následně možné rovnou vymalovat prostor a ihned nastěhovat nábytek zpět. Doba od objednávky k realizaci trvá zhruba 5 týdnů, tento čas začíná běžet dnem, kdy je uhrazena sjednaná část zálohy. Veškeré parametry a dojednané organizační záležitosti musí být sepsány ve zhotovitelské smlouvě, která se podpisem oběma smluvních stran stává závaznou.

2-260x175
Nejlepší volbou je dohoda s některým z techniků, který provede přesné zaměření oken (Zdroj: Vekra)
4-260x175
Nákup skladových oken může přinést řadu problémů (Zdroj: Vekra)

Potřebné vlastnosti nových oken

  • Tepelně izolační vlastnosti;
  • odrušení venkovního hluku;
  • bezpečnost;
  • ochrana před nežádoucími návštěvami včetně ochrany elektronické.
22-260x175
Víte, z jakých materiálu okna můžete mít? (Zdroj: Vekra)

Tepelně izolační vlastnosti jsou dány profilem a zasklením. Z hlediska těchto vlastností je to velmi důležitý údaj u pasivních domů, které musí mít co možná nejvyšší parametry. Odrušení není pouze záležitostí přidání dalšího skla. Pro odrušení hluku se používá oken se speciálními lepenými skly, která jsou vhodná příklad tam, kde je veliký ruch, například u křižovatek, u nádraží a podobně. Co se týká bezpečnosti a ochrany, pak bychom (pokud se v domácnosti pohybují děti) měli mít možnost zamykacích kliček. Ochrana proti vniknutí cizí osobou je dána standardně počtem bezpečnostních uzavíracích bodů, které znemožňují vypáčení oken. A pokud je k dispozici alarmový hlídací systém, je možné prvky zabudovat i do kování oken.

23-260x175
V dnešní době je nejoblíbenějším materiálem plast, dřevo nebo hliník (Zdroj: Vekra)

Z jakých materiálů můžeme okna mít?

V dnešní době je nejoblíbenějším materiálem plast. Plastová okna mají nízkou pořizovací cenu, snadnou údržbu a velkou škálu barevných provedení, nicméně více přitahují prach. Hodí se do bytové i komerční výstavby. Dřevěná okna se výborně hodí pro chaty, chalupy a domy, kde jsou používány ve velkém přírodní materiály. Taková okna jsou vhodná pro velké prosklené plochy, je zde větší možnost atypických tvarů a snadná renovace. O tyto okna však musíme pravidelně pečovat a nejsou vhodná pro vlhčí prostředí. Dřevohliníková okna mají parádní exteriérovou ochranu a nemusíme pečovat o jejich povrchy, používají se především ve velmi moderních novostavbách. Hliníková okna jsou nezničitelná, vhodná pro velké prosklené plochy moderních staveb  a pro vlhčí prostředí. K dispozici je taktéž široká škála barevných provedení. Jejich nevýhodu přestavuje vyšší cena a také horší tepelně izolační vlastnosti.

Erlebaska-listopad2011-male-9-200x200
Tepelně izolační vlastnosti jsou dány profilem a zasklením (Zdroj: Vekra)

Co uvidíte tento týden?

  1. Na střeše zbývají udělat okapy a tak se vrhneme do montáže okapového systému
  2. Přijela zahradnická firma Zelené kolo a zrekonstruovala celou zahradu podle projektu realizace zahrady
  3. Karlozor a Karel jako malířský rádce
  4. Montáž plynového kotle a jeho finální napojení na fotovoltaiku
  5. Trampolína a bezpečí? I při sportování a hraní na zahradě je potřeba dbát na svou bezpečnost.
  6. Tišice jsou hotové a tak dozrál čas i na finální taneček

Související k tématu