Podkrovní prostory: vytvořte si snadno útulné místo pro Vaše bydlení

Podkrovní prostory: vytvořte si snadno útulné místo pro Vaše bydlení (Zdroj: Rigips)

Když se řekne podkroví, představíme si pod tím nádherné místo pro bydlení. Ano, toto místo má svoji magickou přitažlivost. A když se nám podaří sehnat vhodné podkrovní prostory, pak si můžeme vytvořit nádherné bydlení, které pro nás bude velmi příjemně obyvatelné. Široká střešní okna pro hodně světla jsou samozřejmostí. Ale aby šla stavba podkrovních prostor rychle a bez problémů, pak využijeme sádrokarton.

Podkrovní prostory mají svoje kouzlo. Pod sešikmenou střechou a za použití sádrokartonu, vhodné tepelné izolace a střešních oken můžeme vytvořit obydlí s neuvěřitelnou atmosférou. Obrovskou výhodou je, že se v těchto prostorách, na rozdíl od přízemí nedrží vlhkost a díky tomu se nám zde bude i lépe žít. Pro mnohé z nás nejsou kolmé stěny úplně zajímavé a vzájemnou kombinací různých materiálů jde vytvořit i téměř zázrak.

habito_lp_header
Desky Habito jsou vhodné i do koupelen (Zdroj: Rigips)

V podkroví se snažíme pokud možno zachovat původní ráz vazby střechy, protože dřevěné trámy prostě a jednoduše k modernímu bydlení neodmyslitelně patří. Aby však přírodní materiály vynikly, je zapotřebí je pokud možno namixovat se světlými barvami, které opticky zvětší místnosti a zároveň, vytvoří příjemné prostředí. Pokud však stav krytiny nebo celkově střechy není dobrý, musíme přistoupit k její celkové rekonstrukci nebo úplné výměně. Počáteční vyšší investice za kvalitní provedení střechy se nám však vyplatí, protože má velice dlouhou životnost a nehrozí případné havárie s nákladnými opravami při prvních nepříznivých povětrnostních podmínkách.

Podkroví
V podkroví se snažíme pokud možno zachovat původní ráz vazby střechy (Zdroj: Rigips)

Izolace na více způsobů

Pro zaizolování stěn nejčastěji sáhneme po minerální vatě, která má velmi dobré tepelně technické vlastnosti. Při montáži musíme myslet také na to, ža materiál pro izolaci musí být snadno tvarovatelný, mělo by jej jít snadno zaříznout u překážek, jako jsou trámy, okna nebo komín. Po provedení izolace stěn pak následuje montáž sádrokartonu. U podlahy se kromě minerální vaty používá také desek z tvrzené pěny. Prostory s izolací pak snadno uzavřeme na stěnách sádrokartonem, u podlah je pak vhodnou alternativou například využití OSB desek. Ty mají společně se sádrokartonem, který využijeme pro stěny a stropy, jednu významnou výhodu. Tím je velmi snadná dostupnost, nízká cena a taky velice snadná práce. Montáž desek tak zvládne každý zručnější kutil. Avšak na začátku se musíme poradit s odborníkem, hlavně jde o celkovou koncepci bydlení, včetně využití parozábran a podobně. Zajímavou možností v podkroví je využití foukané izolace. Tu využijeme pouze tolik, kolik skutečně potřebujeme.

Dětský pokoj
Dětský pokojíček bude v podkroví velmi útulný (Zdroj: Rigips)

Rozvody elektřiny, plynu, vody

Podkrovní prostory, budované s pomocí sádrokartonu mají další přednost. Veškeré natažené rozvody jako je voda, plyn, elektřina, odpad nebo topné větve od krbových kamen k podlahovému topení či radiátorů skryjeme velmi chytře do stěn. Určitě je dobré s tím počítat hned na začátku stavby, abychom nebyli nepříjemně zaskočeni, že nám některá ze sítí někde v bytě nepasuje tak, jak by měla. Proto je důležité mít hned od začátku vypracovaný projekt, a to nejlépe od architekta. Ten si s prakticky všemi překážkami poradí.

Koupelna
Koupena v podkroví? To není nic nemožného (Zdroj: Rigips)

Tip: sádrokartony pro snadnou výstavbu podkroví

Zajímavou volbou pro náročné je vysokopevnostní sádrokartonová deska Habito H od společnosti Rigips. Jde o protipožární, impregnovaný typ sádrokartonu šedé barvy. Odolává zvýšenému mechanickému namáhání. Nabízí perfektní zvukově izolační vlastnosti, takže například sousedy nebude rušit, když začnete pracovat s vysavačem či spustíte mixér. Největšími výhodami je, že tyto desky mají vysokou únosnost, kotvení je možné bez použití výztuh a je možné i použití v koupelně.

Desky Habito
Desky Habito snášejí bez problému vlhko (Zdroj: Rigips)

Co uvidíte tento týden?

  1. Na střeše zbývají udělat okapy a tak se vrhneme do montáže okapového systému
  2. Přijela zahradnická firma Zelené kolo a zrekonstruovala celou zahradu podle projektu realizace zahrady
  3. Karlozor a Karel jako malířský rádce
  4. Montáž plynového kotle a jeho finální napojení na fotovoltaiku
  5. Trampolína a bezpečí? I při sportování a hraní na zahradě je potřeba dbát na svou bezpečnost.
  6. Tišice jsou hotové a tak dozrál čas i na finální taneček

Související k tématu