reklama

Financování rekonstrukce domu nemusí být drama

Financování rekonstrukce domu nemusí být drama, když víte jak na to. Půjčit si na rekonstrukci není žádná ostuda. Jen málokdo má dnes našetřeno dostatečné množství peněz na provedení celé rekonstrukce. Není se co divit, vždyť nejde o levnou záležitost. Poradíme vám, jak financovat svou rekonstrukci a nezbláznit se. Víme totiž, jaké finanční produkty jsou pro rekonstrukci bydlení nejvýhodnější.

Financování rekonstrukce domu
i (Zdroj: Depositphotos)
Financování rekonstrukce domu nemusí být drama (Zdroj: Depositphotos)

Vzhledem k tomu, že nabídka na trhu je skutečně pestrá a finanční společnosti se předhání se svými nabídkami, vybrat si tu správnou variantu, nemusí být nic snadného. My však víme, jak na to.

Pro jaké financování rekonstrukce bydlení se rozhodnout?

To, jaký typ financování je pro vás nejlepší, by se mělo odvíjet od toho, v jakém rozsahu by měla být rekonstrukce provedena. Nejprve si proto ujasněte, jak velkou rekonstrukci chcete. Vše si důkladně vyčíslete.

Menší rekonstrukce pravděpodobně zvládnete z vlastních úspor. Průzkumy však dokazují, že 50 % rekonstrukcí zpravidla přesáhne 100 000 korun. Víme dokonce, že průměrná cena rekonstrukce se v reálu pohybuje okolo 400 000 korun. Jde většinou o větší rekonstrukce, v jejichž rámci dojde k výměně rozvodů, kuchyně nebo třeba rekonstrukci koupelny, a proto se  neobejdou bez nějakého úvěru. Při hledání toho nejvhodnějšího úvěru se nedívejte pouze na celkovou úrokovou sazbu, ale také na délku fixace, garantovanou úrokovou sazbu, dobu splácení a další podmínky úvěru.

Je však už jen na vás, jaká možnost vám bude vyhovovat nejvíce a jaký způsob úhrady rekonstrukce si nakonec vyberete. My vám teď pouze řekneme, jaké máte možnosti.

Rekonstrukce
i (Zdroj: Depositphotos)
Rekonstrukce domu či bytu znamená vždy značný zásah do rodinného rozpočtu (Zdroj: Depositphotos)

Hrazení rekonstrukce z vlastních úspor

Úhrada rekonstrukce z vlastních úspor by byla tou nejlepší možností, ale to bohužel není reálné pro každého. Vzhledem k tomu, že polovina rekonstrukcí hodnotu 10 000 korun hravě přesáhne, nezbude vám nejspíše nic jiného než se porozhlédnout po nějaké vhodné půjčce. Dříve, než si nějakou vyberete, i zde vám radíme, abyste si vše pořádně spočítali. Tedy nejen to, co budete potřebovat pro realizaci rekonstrukce, ale také i to, kolik vás ta půjčka v konečném výsledku bude stát.  K nákladům je proto nutné připočítat úrokovou sazbu, poplatky za sjednání úvěru a také všechny poplatky za vedení úvěrového účtu, poplatky za odhad nemovitosti, provize pro realitní kancelář, vklad na katastr, pojištění nemovitosti, pojištění pro případnou platební neschopnost, poplatky na bydlení a podobně. Všechny tyto poplatky mohou nakonec celkové náklady značně navýšit. Takže buďte opatrní.

Úspory
i (Zdroj: Depositphotos)
Menší rekonstrukce pravděpodobně zvládnete z vlastních úspor (Zdroj: Depositphotos)

Stavební spoření použité na rekonstrukci bydlení

Jednou z možností, jak financovat rekonstrukci svého bydlení, je využití stavebního spoření. Aby to však bylo možné, je zapotřebí, abyste ho měli alespoň dva roky a naspořeno měli určité % cílové částky. Tato výše je pak u každé společnosti jiná, je dobré si ji ověřit dopředu. Výhodou tohoto způsobu je však poměrně nízká a stabilní úroková sazba. Stavební spoření nabízí poměrně dlouhou možnost splácení.

Stavební spoření
i (Zdroj: Depositphotos)
Využití stavebního spoření je jednou z možností (Zdroj: Depositphotos)

Když nechcete dva roky čekat, použijete překlenovací úvěr

V případě, že doposud nemáte žádné stavební spoření, případně nemáte našetřeno požadované minimum, můžete spořitelnu zažádat o překlenovací úvěr. Jde o speciální typ úvěru, který poskytuje stavební spořitelna všem těm, kteří potřebují získat prostředky pro financování své rekonstrukce dříve, než splní podmínky pro přidělení úvěru ze stavebního spoření. Úvěr vám může být poskytnut do výše cílové částk.

Finance
i (Zdroj: Depositphotos)
V případě, že doposud nemáte žádné stavební spoření nebo nemáte našetřeno požadované minimum, můžete spořitelnu zažádat o překlenovací úvěr (Zdroj: Depositphotos)

Využití hypotéky na rekonstrukci bydlení

Hypotéka představuje účelovou půjčku na bydlení. Pokud ji však chcete čerpat, musíte zastavit nemovitost, a to buď tu, kterou rekonstruujete nebo nějakou jinou, kterou vlastníte. Velkou výhodou hypotéky je možnost dlouhého splácení. Jednotlivé splátky si totiž můžete rozložit až na 40 let. Díky tomu jsou splátky poměrně nízké. Počítat však musíte také s tím, že díky tomu v konečném výsledku zaplatíte mnohem více. Banky si před poskytnutím hypotéky klienta pečlivě prověřují. Zajímají se, zda je splátka úvěru pro klienta únosná a jestli bude schopen úvěr řádně splácet. Celkové úvěrové zatížení (hypotéky a všech dalších úvěrů) v součtu nesmí přitom překročit 45 % čistého platu žadatele. Zároveň také vaše zadlužení nesmí přesáhnout devítinásobek vašeho čistého ročního příjmu.

Půjčka
i (Zdroj: Depositphotos)
Umíte si spočítat, kolik vás půjčka v konečném výsledku bude stát? (Zdroj: Depositphotos)

Aktuálně nejlepší řešení pro rekonstrukci bydlení poskytují specializované účelové úvěry na bydlení. Jedním takovým produktem je hypoúvěr.

Hypoúvěr, speciální úvěr pro lepší bydlení

Hypoúvěr představuje zlatou střední cestu. Nejde totiž o hypotéku, ale o speciální úvěr ze stavebního spoření, byť má všechny parametry hypotéky. Tedy i zajištění nemovitostí. Jde o ideální řešení všude tam, kde potřebujete získat finance za přijatelných podmínek. Prostřednictvím hypoúvěru máte možnost získat až 80 % cílové částky, přičemž 20 % musíte mít již našetřeno. To vše za poměrně nízké stabilní úrokové sazby. Velkou výhodou je bezesporu i to, že celý hypoúvěr můžete dlouho splácet. Vzhledem k tomu, že je součástí poskytnutí hypoúvěru i povinné založení stavebního spoření, získáváte rovněž i státní podporu.

Hypotéka
i (Zdroj: Depositphotos)
Využijte možnosti hypotéky a začněte rekonstruovat (Zdroj: Depositphotos)

Náš tip: Zkuste třeba Hypoúvěr od Modré pyramidy

Proč zrovna od Modré pyramidy? Modrá pyramida je českou společností, která vznikla již v roce 1993. Jde tedy o prověřenou společnost. Aktuálně má více než 200 poradenských center po celé republice, kde nabízí nejen úvěry na bydlení, ale i spoření, pojištění a další produkty.

Modrá pyramida poskytuje Hypoúvěr až do 90% hodnoty zastavené nemovitosti. Úvěr můžete čerpat již od 200 000 korun, přičemž jej můžete splácet až 30 let. Momentální úroková sazba se přitom pohybuje od 2,29 % p.a. a to je vskutku výhodné. Aktuální výši úrokové sazby zjistíte na pobočkách, popř. webu společnosti.

Publikováno: 3.11.2020, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová